Okolo jazera Tisza

dátum: 7.8.2020

začiatok: Topárti camp (HUN)

cieľ: Topárti camp (HUN)

checkpointy: Tiszafüred (Topárti camp) – Poroszló  – Dinnyéshát – Kisköre – Abádszalók – Tiszafüred (Topárti camp)

náročnosť: nenáročná 

typ bajku: trek, cesťák, MTB

 

Stretko v Topárti campe

     Destináciu pre top tour 2020 sme si vybrali Maďarsko. Chceli sme zmenu a namiesto vrchov a stúpania vyskúšať rovinu. V tomto je náš južný sused ideálny. Pali to teda zobral na seba a vyskladal 3dňovú tour v okolí jazera Tisza a Národného parku Hortobágy. Ubytovanie sme riešili v stanovom campe Topárti v meste Tiszafüred, nachadzajúce sa ihneď pri jazere. Camp bol náš bod stretnutia – dve posádky šli z Michaloviec, jedna z Bratislavy (viď. foto) a Pali sa vybral o deň skôr na bajku + pomohol si vlakom. Spolu nás bolo 9 bajkerov. Ďalší dvaja prídu až večer a budú ready na zajtrajšiu tour, jedna posádka sa však po dnešnej tour vracia späť do Mičigenu. 

 

stretnutie mičigenských posádok pri hranici SVK-HUN

      Cesta z MI a aj z BA trvala cca 3,5 hod. Pred campom sa nachádza Lidl, tak prv sme si zbehli kúpiť nejaké tie pivká a niečo na energiu a poď ho do campu postaviť stan a nachystať seba a bajky na tour. Topárti camp patrí medzi menšie campy, prevažne pre stany a karavany. Obsahuje kuchynku, sprchy, sociálne zariadenia, elektrické prípojky, dá sa tam kúpiť pivko a zahrať volejbal.

     5 min pešo sa nachádza pláž, kde sa dá okúpať, vyšantiť sa na vodných atrakciách a aj niečo vypiť a zjesť. Covid necovid, ľudí bolo dosť.

     Camp a okolie som vám v rýchlosti predstavil, je cca 11:30 a najvyšší čas hodiť rite na sedadlo a vyraziť. Opúšťame naše dočasné bydlisko a zatáčame naľavo, kde sa hneď napájame na cyklotrasu. Cyklotrasu v pravom zmysle slova. Nový natiahnutý asfalt, všetko pekné, symetricky upravené. Srdce cyklistu musí zaplesať. Rýchly povrch naplno využívame, miestami si to válime vyše 30km/h. Cyklochodník prechádza cez 4 mosty. 

 

Poroszló

     Za posledným mostom zatočíme naľavo a ocitneme sa na asfaltovej hrádzi, ktorá sa tiahne popri jazere a nadáva sa jej EuroVelo 11. Začína tu byť v celku živo – veľa cyklistov, dole pri vode stánky s občerstvením, požičovne člnov… Táto časť hrádze patrí pod mesto Poroszló, ktoré je hneď po pravej strane. Je známe Tisza Ekocentrom najväčším európskym sladkovodným akváriom. Nachádza sa hneď pri hrádzi, turistické autobusy so seniormi sa tu len hemžia. My sme si tento unikát nechali újsť, usúdili sme, že HUFy radšej zainvestujeme namiesto sladkovodnej vody do vody chmeľovej. Je niečo po 12:00, vonku vyše 30 °C, chce to pivo. Chalani ale vravia, že dáme o niečo ďalej, že ešte trošku zašľapeme. Tak namiesto piva dávame aspoň spoločnú foto.

BajkerTeam

 

Pivo

      Zablúdiť nie je kde, nakoľko ideme celý čas len rovno po hrádzi. Vidíme nejaký bufet, beer time je tu. Bufet sa nachádza na pravej strane od hrádze, na ľavej je miesto, kde sa dá okúpať. V strede vodnej plochy je provizorný most, položený na vode, po ktorom sa vyberieš na stred vodnej plochy a môžeš si z neho skočiť, prípadne si naň sadnúť a máčať nohy. Plavky som nemal, tak som si skočil v boxerkách. Voda nie je vysoká, akurát tak po ksicht, je ale bahnitá. Nemám rád ten pocit mäkkého bahna pod nohami. Po osviežení som zamieril na pravú stranu, kde už sedel Fedor so Sasom na pivečku. Evry neberú, kartou sa nedá. Iba hufy. Nakoniec sa ale terminál zázračne objavil a dalo sa aj kartou, ale je to asi len vo výnimočných situáciách, inak platí že kartu nepoznajú. Internety mi teraz prezradili, že táto mini rekreačná oblasť sa volá Dinnyéshát.

 

K tobogánu

     Po dvojitom osviežení jdeme dál. Povrch cyklotrasy je stále rovnaký, klasická asfaltka. Popri nás raz rákosie, raz stromy, ale stále jazero po ľavej strane. Prichádzame do obce Kisköre. Na jej začiatku vidno v pozadí nejakú vyhliadkovú vežu. Keď sa k nej približujeme, zisťujeme, že je ešte len rozostavaná a cesta k nej je zarúbaná. Stretávame nejakého pánka, ten nás informuje, že sa tu buduje nejaký turistický pľac pre bajkerov. Na konci dediny sa dostávame k mohutnému mostu, na ktorom dopravu riadi semafór. 

     Po moste pokračuje naďalej asfaltová cesta, zo začiatku trošku v horšej kvalite, ale v pohodičke. Stále sa držíme na EuroVelo 11. Sme cca v polovici jazera a pomaly smerujme k jednému z top pointov tejto trasy – k tobogánu. Ako to vyzerá, keď BajkerTeam brázdi cyklocesty jazera Tisza-tó si môžte pozrieť v tomto minivideu.

     Dostávame sa  k mestečku Abádszalók. Že je tu viac života si všimneš hneď. Pri jazere sú loďky, ktoré kotvia v menšom prístave. Všímam si aj nejakú efektnú okrúhlu budovu na vode, asi nejaký bar, možno reštika? My ale pokračujeme ďalej až dojdeme k hlavnej pláži. Slečna, ktorá sedí pri stolíku na hrádzi pri vstupe do areálu nám dáva lístoček, ktorý pravdepodobne znamená to, že hoďku tam môžeš byť zadara, ak prekročíš limit tak pri odchode zaplatíš. Rozložili sme sa na tráve a šli sa trochu schladiť do vody. Menšie veci si je možné bezplatne odložiť v úschovni. Sú tu tri tobogány, ja s Palim sme ho šli vyskúšať. Cenu si nepamätám, ale dá sa zakúpiť tzv. skúšobná jazda, v prepočte za cca 1,3€ a môžeš sa raz spustiť na jednom z nich. Pani, čo predáva lístky, sme sa spýtali, ktorý je najrýchlejší. Povedala ten naľavo, tak sme šli otestovať. No, mohlo to byť aj o niečo rýchlejšie.

 

All you can eat

     Hoďka zachviľu ubehne, tak ideme teda preč, aby sme neplatili. Aj keď platiť nechceš tak nebudeš, dievčina by ťa určite nenaháňala 🙂 . Ozýva sa hlad, treba ho čím skôr zahnať. V meste narážame na príjemnú reštauráciu typu  „all you can eat“. Bolo to skôr podomácky robené jedlo, ale veľmi chutné. Jedál na výber bolo dosť, tiež polievka aj zákusok. Tomáš si dal nejakú polievku v ktorej plávali čerešne, nedal by som ruku do ohňa, že to nebola polievka ale skôr nejaký kompót  :D. Cena bola v prepočte cca 7€. Reštaurácia sa volá Füzes Étterem a vrelo odporúčam. Abádszalók je inak príjemné, vyše 4000ové mestečko, ktoré rozumne ťaží z priľahlého jazera. Najedení sadáme na bajky a pokračujeme ďalej v našej tour.

 

Smer Tiszafüred

     Pokračujeme ďalej po hrádzi smer náš camp, od ktorého sme momentálne vzdialený cca 26km. Časť chalanov si dala naponáhlo nakoľko v campe neostávajú a čaká ich cesta do MI. Šli teda napred a my sme šli v miernejšom tempe. Prvú cykloturistickú pauzu si dávame pri malom prístave, kde sa člny krásne vynímajú na stojatej vode jazera. „Stráži“ ich pes, ktorý mal asi ťažký deň.


     Po menšom oddychu ideme dál. Stojíme o niekoľko km neskôr, tiež to vyzerá na maličký prístav spojený s pár stanmi. Je tam bufet, aj keď už zatvorený, ale vedúcko bol ochotný a obslúžil nás. Tiež tam bol havkáč a tiež mal v p..paži.

      Naša tour okolo jazera Tisza sa pomaly blíži k finishu. Blížime sa k Tiszafüred. Začína sa zľudnievať, míňame ďalší camp, hotel a doslova nás vcucáva posedieť do jedného štýlového podniku hneď pri hrádzi. Ponúkajú niečo pod zub, pivo, drinky. Vychytaná je aj vyvýšená teraska priamo nad jazerom a super vyzerajú aj lavičky v tvare surfu. Večerné výhľady ako lusk. Podnik sa volá Stég. Odporúčame sa určite zastaviť. 

 

     Po dopití drinkov sme sa už pobrali smer camp. Tiszafüred má cca 10 000 obyvateľov, ide teda o menšie mesto, ale žije turizmom. Pri našom campe sa nachádzal aj omnoho väčší camping a tam bolo národa až až. Po sprche a natretí repelentom sme vyrazili pozrieť okolie. Keď nemáš repelent je s tebou koniec. Povinná výbava v lete pri jazere. Dali sme nejaké to pivo, došli bajkeri Marek a Ďuri, dali sme opäť nejaké to pivo, pozreli sme sa na miestne podniky a kolotoče a šli spať. Ráno nás totiž čaká náročná etapa maďarskou pusztatinou…

 

Videjko na záver nesmie chýbať…

 

 

Súhrn

počet km: 68,44km

max. rýchlosť: 36,3 km/h

priemerná rýchlosť: 18,9 km/h                                                                       

čistý čas: 03:37:02

 

trasa

 

Máš rád bajk? Daj nám LAJK !

13 názorov na “Okolo jazera Tisza

  1. cbd vape juice canada napísal:

    I believe that is one of the so much vital information for me. And i’m glad studying your article. But want to commentary on few normal issues, The site style is ideal, the articles is in point of fact excellent : D. Excellent activity, cheers

  2. Bom88 napísal:

    whoah this weblog is great i love studying your posts. Keep up the great paintings! You know, lots of persons are looking around for this info, you can help them greatly.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *