Vyhliadková veža Devínska Kobyla (2020)

dátum: 19.7.2020

začiatok: Dúbravka (BA)

cieľ: vyhliadková veža Devínska Kobyla

checkpointy:  Dúbravka – Horanská studňa–  Dúbravská Hlavica – vyhliadková veža Devínska Kobyla – turistické odpočívadlo Devínska Kobyla – studnička Vojenská cesta – Dúbravka

náročnosť: stredne náročná

typ bajku: MTB, trek, cesťák (po asfaltke)

     Je mi jasné, že minimálne bratislavské internety budú horieť a z každej strany bude vyskakovať vyhliadka na Devínskej Kobyle, ale ako správny Dúbravčan (oficiálne už 3 roky), je mojou povinnosťou skontrolovať výsledok tejto verejnosťou prepieranej stavby. Nakoľko to mám blízko, tak aby to nebolo príliš strohé, po ceste som čekol zopár zaujímavých miest, ktoré sa oplatí navštíviť. Novozrekonštruovaná Horanská studňa ponúka priestor na oddych, Dúbravská Hlavica je jedným z hlavných východiskových turistických bodov, turistické odpočívadlo Devínska Kobyla má svoje prírodné čaro, studnička Vojenská cesta neďaleko Dúbravskej Hlavice počas teplých dní príjemne osvieži. A highlight posledných dní – vyhliadková veža Devínska Kobyla, týčiaca sa v najvyššom bode v Bratislave, je určite zaujímavým spestrením tejto lokality. Prekvapila ma svojou slušnou výškou (na fotkách na mňa pôsobila relatívne nízko), krásnymi výhľadmi a myslím si, že sa stane vyhľadávaným turistickým bodom.

 

Horánska studňa

     Jednou z najväčších pamätihodností v Dúbravke je Horanská studňa, ktorá je základom erbu bratislavskej mestskej časti Dúbravka. Len nedávno, spoločne s okolím, prešla rekonštrukciou. Jej podoba je kópiu studne zo starej pečate z roku 1626. Aj keď má nový facelift, stále si drží svoj historický nádych. Na studni je vygravírovaný rok 1574, pravdepodobne sa asi odvtedy dátuje jej vznik. Okolie dotvára detské ihrisko s lavičkami a atrakciou v podobe pumpovania vody do drevenej zlievničky. 

   K studni sa dostaneme po zelenej cyklotrase č. 5009. Napojiť sa na ňu môžme napr. na kruhovom objazde za Lidlom. Trasa pokračuje cez Starú Dúbravku a dovedie nás priamo k studni. Nad ňou sa vyníma Kostol sv. Kozmu a Damiána, postavený okolo roku 1720

 

Dúbravská Hlavica

     Pokračujeme ďalej v trase, konkrétne za studňou doprava do uličky s miernym stúpaním. Po ľavej strane si môžeme všimnúť v skutku vysoký počet schodov, ktoré vedú k spomínanému kostolu. Držíme sa cyklotrasy, označenie sa nachádza na stĺpoch verejného osvetlenia.

     Pred športovým areálom zatáčame naľavo, kde nás uvíta strmá kopcovitá kamenisto-lesná cesta. Najmä kvôli tejto trase je v popise náročnosti uvedené „stredne náročná“. Nie je dlhá, ale na moju kondičku celkom silná káva. Samozrejme, starý bajker ako ja to bez problémov zvládne a dostávam sa k informačnej tabuli, že som už blízko Dúbravskej Hlavici.

.

     Z dvoch trás si vyberám cestu vľavo. Trasu lemuje zopár chatiek, až vychádzam na asfaltovú „Vojenskú cestu„, ktorá ma dovedie k Dúbravskej Hlavici. Ak sa vyberiete autom, tak tu vaša cesta končí, odtiaľto už len po vlastných. Auto sa dá zaparkovať na menšej čistinke, prípadne na okraji cesty. Ako poznávací bod tejto časti môžem uviesť vysokú červeno-bielu vežu, ktorú obývajú rôzne antény. Tú sfotenú nemám, ale je neprehliadnuteľná. Odtiaľto pokračujeme žltou cyklotrasou č. 8022.

 

Vyhliadková veža Devínska Kobyla

     Stačí len pokračovať ďalej po asfaltovej ceste, ktorá ide v miernom stúpaní a dojdeme k cieľu. Zdalo sa mi, ze sa na horskom bajku po tej asfaltke neskutočne vlečiem. Ten pocit, keď sa snažíš isť, ale akosi stojíš na mieste.  Svoje možno zohrával aj technický problém s prehadzovaním, bajk si v tomto smere robil viacmenej čo chcel. Medzičasom už bol u lekára a vyzerá že je ok. To, že sa blíži finále tohto minivýjazdu nám naznačuje výskyt starých ošarpaných budov. Ide o ruiny raketovej základne. Pre mňa celkom zaujímavý poznatok. Prichádzame na väčší asfaltový štvorcový úsek, prejdeme ním a pokračujeme už len rovno až k vyhliadkovej veži.

*viac o raketovej základni sa dozvieš tu: raketová základňa

     Vyhliadka sa nachádza na najvyššom bode v Bratislave, vo výške 514 mnm. Jej výška je 21 metrov a obsahuje 3 vyhliadkové plošiny. Prvá je vo výške 14 m a poskytuje výhľad na Kamzík, Slavín, Bratislavský hrad, či Gabčíkovo. Druhá plošina je o 3 metre vyššie a vidieť môžete Devínsku Novú Ves, Cyklomost slobody, Schloss Hof, Pajštún, ale aj Záruby. Najvyššia tretia časť vyhliadky je vo výške 20 m a otočená je smerom na Devín, Rakúsko a za dobrého počasia vidieť ževraj aj Alpy. Vyhliadková veža svojím vzhľadom pripomína modlivku.

Výhľad na Dúbravku a Kamzík:

Výhľad na Devínsku Novú Ves a VW:

Výhľad na Devín, Dunaj a Rakúsko:

     Na vyhliadkovej veži sú osadené aj tabule, ktoré ukazujú vzdialenosť k určitým geografickým bodom. V rohoch rozhľadne vejú vlajočky vo farbách bratislavskej dvojkolóry.

 

     Na nete bola táto vyhliadka dosť hejtovaná, čo nie je nič neobvyklé v našich končinách. Ja osobne som rád, že máme v blízkosti ďalší turistický checkpoint, ktorý stojí za to.

 

Turistické odpočívadlo Devínska Kobyla

     V blízkosti sa nachádza turistické odpočívadlo, ktoré ponúka krásny výhľad na Dunaj. Dostaneme sa k nemu tak, že sa vrátime späť na asfaltku, ktorou sme prišli a v určitom momente zatočíme naľavo na lesnú cestičku. Po nej pokračujeme cca 5 min a sme na mieste. Okrem kochania sa výhľadom máme k dispozícii aj altánok a ohnisko so stolom a posedením. Tento bod využívajú najmä peší turisti, križuje sa tu totiž viacero turistických trás, napr. aj Cesta hrdinov SNP.

 

 

Studnička Vojenská cesta

      Z odpočívadla som nabral smer Dúbravka. Vybral som sa na starú známu asfaltovú cestu, ktorou som sem prišiel. V pláne som mal ešte odbehnúť aj na Biele skaly, ale nakoľko som tam ešte nebol a GPS ma naviedlo na nie príliš dobrú trasu pre bajk a ťukať v mobile inú trasu sa skrz milión komárov nedalo, tak som si nechal tento highlight na inokedy. Z asfaltky som tesne pred Dúbravskou Hlavicou odbočil ešte naľavo na cestičku, kde sa nachádza studnička s menom Vojenská cesta. Výborná vec na osvieženie sa. Hneď pri nej sa nachádza aj altánok, takže ďalšia výborná oddychová lokalitka. 

V Dúbravke a jej okolí je čo vidieť. Stačí len naskočiť na bajk a za krátky čas sa toho dá prejsť dosť. Ja som za cca hoďku a pol toho stihol relatívne veľa a určite sa tu ešte nejaký ten článok z tejto mestskej časti objaví.

 

Súhrn

počet km: 13,31 km

max. rýchlosť: 36,1 km/h

priemerná rýchlosť: 10,9 km/h                                                                       

čistý čas: 01:13:15

 

 

Máš rád bajk? Daj nám LAJK !

8 názorov na “Vyhliadková veža Devínska Kobyla (2020)

  1. film porno napísal:

    You can certainly see your expertise within the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. All the time follow your heart.

  2. zoritoler imol napísal:

    Heya just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same outcome.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *