Cyklovýlet na rybník Bernhardsthal (2020)

dátum: 12.7.2020

začiatok: Moravský Svätý Ján

cieľ: rybník Bernhardsthal (AUT)

checkpointy:  Moravský Svätý Ján –  Hohenau an der March – Rabensburg –  rybník Bernhardsthal

náročnosť: nenáročná 

typ bajku: trek, MTB, cesťák (ak sa vynechá poľná cesta a pôjde sa cez obce)

 

     Druhú júnovú nedeľu sme venovali rekreačnej cyklistike, ktorá je vhodná aj pre menej zdatných cyklistov. Prvotný plán navštíviť trojhraničný bod Slovenska – Česka – Rakúska s cieľom dať si pivo v českej Břeclavi kvôli časovej tiesni nevyšiel. Výlet sme si skrátili po rakúsku obec Bernhardsthal, kde sme natrafili na krásny rybník. Krásne miesto na oddych, upravené okolie popri vode, možnosť vypožičať si čln, najesť sa a dať si pivko v reštike hneď pri vode. A to všetko len pár kilometrov od slovenských hraníc. Výborný tip na pohodovú cyklistiku.

 

Moravský Svätý Ján

     Auto sme zaparkovali pri futbalovom ihrisku v obci Moravský Svätý Ján. Je to pohraničná obec, od ktorej je Rakúsko len zopár km. Od ihriska sa treba vydať smerom k červenej guli, ktorá sa vyníma nad horizontom. Je to asfaltová cesta, označená ako zelená cyklotrasa č. 5001, ale slúži aj pre motoristov. Po krátkej chvíli udrie do očí po ľavej strane odpočívadlo pre cyklistov, ktoré sa nachádza pri slnečnicovom poli, ktoré je v tomto čase krásne rozkvitnuté. Čekli sme to, foto spravené a tak sa vraciame späť na našu cestu. Tá už ale mení farbu zo zelenej na červenú – ide o časť trasy Eurovelo 13.

     Ani sme sa poriadne nerozbehli a do ksichtu mi udrela návesť k trojhraničnému bodu, kde sa v jednom bode spája Slovensko, Rakúsko a Česko. Bolo v pláne tejto tour navštíviť toto miesto, ale mapy mi ukazovali, že až smerom z Břeclavi vedie cyklocesta k tomuto zákutiu. Ako som už ale spomínal, do CZ sme sa nakoniec kvôli časovému sklzu nedostali. Odbočili sme teda napravo podľa smeru návesti, že pozrieme teda teraz, keď to máme len kúsok. Návesť ukazovala 2,8 km.

     Asfaltkou popri poliach sme dobajkovali až k riečnym domčekom. Všade extrémne veľa komárov. V tomto období sú premnožené aj v BA, ale tam to bol extrém. Asfalt sa zmenil na lesnú cestu, ktorá bola samé blato, miestami dosť hlboké a riedke. Tak sme si povedali, že tady cesta nevede a otočili sme to späť. Bod, kde sa prelínajú hranice troch štátov sa nachádza v sútoku riek Morava a Dyje. Haluz je, že sme ten bod už prešli a boli sme už za ním. Nejaká tabuľa, ktorá by naň navádzala však nikde nebola. To, že sme boli už za trojhraničným bodom, som zistil až doma pri pozeraní našej gps trasy.

     Po ceste späť nám trasu skrížila ešte ondatra alebo nutria, ťažko povedať. Zabili sme teda čas, nechali sa vyštípať komármi, zababrali sa od blata – môžme teda pokračovať ďalej v ceste, ktorú sme predčasom opustili. Blížíme sa k hranici s Rakúskom, stačí prejsť cez most a sme tam.

Hohenau an der March

     Je to rakúska pohraničná obec, v podstate hneď za hranicou. Víta nás rozhľadňou, ktorá má cca 5,5 m a je z nej pekný výhľad na priľahlé rybníky. Pod ňou sú informačné tabule, ktoré poukazujú na výskyt rýb a vtáctva v tejto lokalite.

     Pokračujeme smerom do dediny, stále po hlavnej ceste, prechádzame kruhovým objazdom a popod železničný most. Zastávku si dávame na čerpačke OMV, kde si Marek umýva bajk, ktorý celkom slušne zadrbal od blata. Od pumpy zatáčame doľava na Hausbrunnerstraße a následne otočíme do v poradí druhej uličky. Tu sa dostávame na cyklotrasu č.914. Spočiatku ideme cez obytnú domovú štvrť, pomaly sa to mení na perifériu obce až sa dostávame na poľnú cestičku. Okolie na konci obce je pekne upravené, staré domčeky s vinnými pivnicami a popri nich obilné a kukuričné polia majú svoje čaro. Pred železničným mostom odbočíme doľava, dostávame sa na poľnú cestičku, ktorú lemujú z pravej strany koľajnice.

 

Bernhardsthal

     Poľom popri železničnej trati pôjdeme celkom slušný úsek. Trať spája Viedeň s Břeclavou. Stále pokračujeme trasou 914, ktorá nás dovedie až k cieľu. Z času na čas sa vyskytne výjazd napravo z poľnej cesty – tak je to aj v prípade, keď prechádzame popri obci Rabensburg.

     Výjazd ale ignorujeme a ideme ďalej po poli, tentokrát nám robia spoločnosť rastúce melóny. Cesta sa zrazu mení na asfaltku a o chvíľu zatáčame doprava a prejdeme cez koľaje. Tam na nás popri ceste čaká osirotená budova, ktorá nedobrovoľne podľahla umenie grafiťákov. 

     Na najbližšej križovatke točíme doľava na hlavnú cestu. Krátky úsek tejto cesty nás dovedie až do obce Bernhardsthal, ktorá sa nachádza na ľavej strane. Ak odrátam zbytočnú zachádzku na trojhraničný bod, tak táto trasa má cca 20 km. My sme odbočili z hlavnej cesty až na druhej odbočke, kde sme sa dostali k rybníku zo zadnej strany. Cyklotrasa vedie priamo popri vode. Okolie je pekne upravené, tráva pokosená, stoly na menší piknik sú k dispozícii. Poblízku sa nachádza reštaurácia s pekným výhľadom na vodu. Vchádzame do obce, ktorá pôsobí (tak ako väčšina rakúskych obci) čisto a pokojne, ľudí takmer nevidno. Obišli sme jazero z druhej strany, nachádza sa tu mini mólo, kde kotvia loďky a vodné bajky. Tie sa dajú požičať na obecnom úrade. Dá sa vyriešiť aj plavba loďou, max pre 12 osôb. V zime slúži rybník na korčuľovanie a dokonca na curling.

     Pri móle sme sa na chvíľu pokochali výhľadom. Nasadli sme späť na bajky a poď ho na pivo a niečo pod zub do už spomínanej reštiky. Sadli sme si von na rozkladacie sedadlá, Marek, mega zdatný v nemčine, šiel objednať, ale nejako nie a nie sa dočkať. Tak sme sa na to vyprdli a šli sme si sadnúť k drevenému stolu popri rybníku a začali chaľovať naše zásoby.

     Pýchou tohto kraja je most, ktorý sa nachádza nad rybníkom. Ide o železničný most z roku 1839, ktorý je najstaršou dochovanou železničnou stavbou v Rakúsku.

     Po prekusení a obídení rybníka sme sa vybrali späť na rodnú hrudu. Lemovali sme tú istú trasu. Na hranici sme ešte očekovali bunker z vojnových čias. Týchto bunkrov sa v tomto pohraničnom okolí nachádza fakt že dosť.

     Po finishi sme ešte na futbalovom ihrisku, kde sa hral nejaký match, buchli pivo a dali cigánsku pečienku a tým zavŕšili tento pekný cyklovýlet. Určite odporúčame všetkými desiatimi 🙂

 

Pripravený je aj krátky videozostrih, nech sa páči…

 

Súhrn

počet km: 50,56 km

max. rýchlosť: 32,7 km/h

priemerná rýchlosť: 18,1 km/h                                                           

čistý čas: 02:48:01

 

 

Ak Vám ulahodilo práve Rakúsko, tak zopár skvelých tipov nájdete aj TU

 

Máš rád bajk? Daj nám LAJK !

6 názorov na “Cyklovýlet na rybník Bernhardsthal (2020)

  1. film porno napísal:

    A lot of of whatever you point out happens to be supprisingly precise and that makes me wonder the reason why I hadn’t looked at this in this light before. Your article truly did switch the light on for me as far as this particular issue goes. Nevertheless there is just one position I am not really too comfy with so whilst I try to reconcile that with the main theme of your point, allow me observe just what the rest of the visitors have to point out.Well done.

  2. zoritoler imol napísal:

    I have not checked in here for some time as I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *