Borsodivánka

dátum: 9.8.2020

začiatok: Topárti camp (HUN)

cieľ: Borsodivánka (HUN)

checkpointy: Tiszafüred (Topárti camp) – Borsodivánka – Poroszló

náročnosť: nenáročná

typ bajku: MTB, trek

 

     V posledný deň nášho maďarského dobrodružstva si časť chalanov dala veget a oddychovala pri vode, druhá časť sadla na bajk a šla pokukať dosiaľ neokúkané. Patril som k tej druhej vetve, tak ešte tu hodím niečo aj z tejto mini tour. Domov sme sa chystali niekedy poobede, tak na menší výjazd ešte ostalo trochu času a aj nejaký ten zvyšok energie. V prvý deň tour sme obišli jazero Tisza-tó dookola, ale malý kúsok sme vynechali. Tak sme sa rozhodli tento rest napraviť.

 

Tisza-tó (zvyšok)

     Začiatok trasy bol totožný s prvým dňom, čiže od kempu naľavo, po krásnej novej cyklotrase, ktorá obsahuje zopár fešných mostov, až po začiatok hrádze, ktorá vedie k obci Poroszló. Hneď na jej začiatku sme zišli dole k vode, že si dáme niečo na raňajky. Skončili sme pri radleri. Veľký výber totiž nebol. Pokochali sme sa výhľadmi na vodnú hladinu, pookukovali miestne lode a vybrali sme sa o pár metrov späť, na miesto kde sme schádzali z hlavnej cesty naľavo k hrádzi. Ideme totiž na druhú stranu – čiže napravo, kolmo cez cestnú komunikáciu. 

 

Borsodivánka

     Ocitneme sa tiež na hrádzi, ale v porovnaní s tou pred Poroszló pôsobí pusto. Cestu tvorí vyšúchaná tráva a vodu ani nie je vidno, zakrývajú ju stromy. Pomedzi ne si svoje miestečko našli rybári. Je to taká tichá lokalitka. Ako keby hlavná cesta predelila nepoškvrnené územie od turistického. Táto trasa patrí pod EuroVelo 11.

     Z času na čas na nás vykukne Tisza-tó a netrvá dlho a túto severozápadnú časť jazera opúšťame. Zatáčame naľavo smerom preč od jazera a cyklotrasa nás vypľuje na hlavnú cestu. Týmto bodom končí aj Eurovelo 11, to pokračuje späť smerom k jazeru. My pokračujeme po cestnej komunikácii naľavo. Po 2 km vchádzame do obce Borsodivánka. Malá dedinka, kde žije necelých 800 obyvateľov. Dali sme menší oddych, spravili foto (neplatená reklama pre O2) a pokračovali ďalej.      

   

   

Gordon blú

     Z obce vychádzame po Rákóczi útca, v cyklistickom žargóne sa tento úsek nazýva 3A Kelet-magyarországi. Po tejto trase pokračujeme v podstate až po Poroszló, v približne polovici tejto cesty zbadáme v poli vysoké slamené baly. Myslím, že Ďuri bol ten, ktorému v gebuli vzbĺkol nápad spraviť na nich nejakú tú fotečku. 

     Ďalej jedeme po spomínanej cyklotrase až do obce Poroszló. V prvý deň sme ju míňali len popri hrádzi, teraz sme ňou prešli skrz a je to pekná turistická obec. Napojili sme sa na hrádzu, kde sme sadli do jedného bufetu, že dáme obed. Tam sme zhodou náhod stretli zvyšných členov BajkerTeamu. Nezdravé jedlo v podobe „gordon blú“ s hranolkami s kombináciou zdravého piva sme po vzore našich kamarátov vyriešili aj my. Po tejto delikatese sme dobajkovali do kempu, šli sme ešte na pláž hodiť sa do vody a potom už len pobaliť stany a hajde domov…

Topárti camping bol naším domov tri dni, tak posledné video tejto maďarskej tour venujem jemu. POZOR! Video nie je vhodné pre slabšie povahy 😀

 

Súhrn

počet km: 35,15km

max. rýchlosť: 35,6 km/h

priemerná rýchlosť: 20,2 km/h                                                                       

čistý čas: 01:44:33

 

Máš rád bajk? Daj nám LAJK !

5 názorov na “Borsodivánka

  1. situs bokep napísal:

    Thanks a lot for sharing this with all of us you really know what you are talking about! Bookmarked. Kindly also visit my site =). We could have a link exchange arrangement between us!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *