Plán tour – jazero Tisza / Národný park Hortobágy

     BajkerTeam pripravuje po Corona prestávke ďalšiu cyklotour, tentokrát navštívime našich južných susedov Maďarov, konkrétne obehneme okolie jazera Tisza a tiež prebrázdime Národný park Hortobágy. Orientačný plán vyzerá takto:  

dátum: 7-9 august.2020

lokalita/bod príjazdu(nocľah): Tóparti Camping (HUN)  –> klik<–

 

Prvý deň – 7.8.2020

Autom sa dostavíme do mesta Tiszafüred – konkrétne do hore uvedeného kempu Tóparti. Je potrebné vyraziť včas, nakoľko by bolo fajn, aby sme sa najneskôr o 10:00 všetci stretli a o 11:00 nasadli na bajky.  Kemp bude našim východiskovým bodom počas celej tour, je potrebné si vziať stan a spacák, prípadne je možnosť rezervovať chatku.

!!! Príjazd do kempu v piatok 7.8.2020 najneskôr o 10:00, tak aby sme o 11:00 mohli vyraziť na bajky !!!

     Jazero Tisza obídeme na bicykli po asfaltovom cyklistickom chodníku na 4 m vysokej hrádzi, ktorá slúži ako vyhliadkové miesto na pozorovanie unikátneho prírodného bohatstva jazera Tisza. Táto výnimočná okružná cyklodráha mimo cestnej premávky a prakticky bez výškového rozdielu je ideálne miesto pre cyklistov. Počas cyklistiky sa zastavíme v Tisza Ekocentre  a navštívime najväčšie európske sladkovodné akvárium v obci Poroszló.

     Trasa okolo jazera je dlhá cca 62 km:

Tiszafüred–Tiszaszőlős–Tiszaderzs–Abádszalók–Kisköre–Tiszanána–Sarud–Poroszló–Borsodivánka–Tiszadorogma–Ároktő–Tiszacsege–Tiszafüred.

DETAIL:

  1. prvá etapa: Tiszafüred – Abádszalók – 25km – trvanie 1hod 20min: zastávka na pivo Borsodi a osvieženie/skok do vody na pláži, kto si trúfa skúška tobogánu, ktorý končí v jazere, odchod 13:30.
  2. druhá etapa: Abádszalók – Poroszló – 31kmtrvanie 1hod 40min: návšteva vyhliadkovej veže Vidra-torony kilátó, zastávka v najväčšom európskom sladkovodnom akváriu, observatórna veža, odchod 17:00
  3. tretia etapa Poroszló – Tiszafüred – 11km

   

 

Druhý deň – 8.8.2020

Ráno sa vyberieme z mesta Tiszafüred do národného parku Hortobágy. Národný park Hortobágy je najväčší a najstarší národný park v Maďarsku. Bol založený v roku 1973 a zaberá plochu 82 000 ha. Od roku 1999 je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Je to najväčšia, prírodná, trávnatá pusta v Európe, ktorá nevznikla vďaka vyklčovaniu lesov.

Spolu nás čaká cca 89 km:

  1. prvá etapa: Tiszafüred – Kunhalom – 20km – trvanie 1 hod: pôjdeme po cyklotrase Eurovelo 14 po národnom parku až k zrúcanine Kunhalom.
  2. druhá etapa: Kunhalom – Halázbárka -16km – trvanie 1 hod: obhliadka tradičnej Halázbárky.
  3. tretia etapa: Halázbárka – Hortobágy- 8km – trvanie 30min: foto na slávnom moste, konečne ochutnávka tradičního jedla v csárde a návšteva múzea a parku.
  4. štvrtá etapa: Hortobágy – Jazero Bekás – 45km
  5. späť do kempu vlakom.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tretí deň – 9.8.2020

Etapa z Tiszafüred do kúpeľného mesta Mezokovesd – 32km – 2 hodiny.

Spolu nás čaká cca 67 km.

Trasa: Tizsafured – Poroszlo – Borsodivanka – Egeriovo -Mezokovesd – Szentistvan – Negyes – Tizsafured

     Návšteva vyhľadávaných liečebných kúpeľov Mezokovesd a relax v dĺžke 3 hodiny. Vďaka fyzikálnym vplyvom pôsobiacim vo vode sa hmotnosť tela ako aj gravitačná sila pôsobiaca na ňu klesne na desatinu. Tým sa zminimalizuje aj záťaž na kĺby a svalstvo.  Liečivá voda obsahuje až 15,5 mg/l iónov síry, čo je najvyšší obsah síry zo všetkých liečivých vôd krajiny. Síra sa absorbuje cez kožu, rozširuje cievy, čím sa znižuje krvný tlak, vylepšuje prietok krvi aj v koronárnych cievach. Obohatenie ciev o síru má za dôsledok zníženie hladiny cholesterolu a rizika aterosklerózy.

 

… koniec tour a cesta domov …

 

Na tour sa prihlás tu:  IDEM NA TOUR!

*Trasa sa počas tour môže meniť vplyvom počasia, časového sklzu, promile a nepredvídaných javov